reklama
4
Zamieszczam ten apel m.in. ze względów sentymentalnych oraz, żeby dotarł on do jak największej liczby Honorowych Obywateli Fromborka, których poznałem wielu i wiem, że zależy im na rozwoju grodu Kopernika. Czasami nawet odnoszę wrażenie, że bardziej niż mieszkańcom naszego miasta. Ta chęć pomocy, jak wiem, wynika także z sentymentu do miasta ich młodości.

Znam także bardzo dobrze autora apelu, który również w przeszłości nie ustawał w wysiłkach, żeby Honorowi Obywatele Fromborka mogli spotkać się i pozostawić coś więcej jeszcze niż tylko hektolitry potu wylanego w trakcie Operacji 1001 Frombork. Jako jedną z ciekawostek dodam tylko, że HOFów jest ponad 2,5 tysiąca. Ich liczba mimo, że wielu już zmarło dorównuje niemal liczbie mieszkańców obecnie żyjących we Fromborku; po prostu jest to drugi Frombork rozproszony w Polsce i na całym świecie. To trzeba wykorzystać.

Druhny i Druhowie

Honorowi Obywatele Fromborka!Ponad 40 lat temu stanęliśmy do odbudowy zmiażdżonego wojną miasta nad Zalewem, by przygotować go do obchodów 500lecia urodzin Wielkiego Astronoma Mikołaja Kopernika. I zadanie to wykonaliśmy.Teraz stajemy przed kolejnym jubileuszem: 700leciem naszego miasta.

W tych obchodach, przypadających w 2010 roku, nie może zabraknąć nas Honorowych Obywateli Fromborka. To prawda, nie stać nas, by zakasać rękawy i wziąć się za budowę nowych obiektów lub remonty. Możemy jednak uczcić tę wielką rocznicę w inny sposób.Zespół instruktorów, który zorganizował dwa Zloty HOF (w latach 2001 i 2003) proponuje ufundować naszemu miastu aparaturę nagłaśniającą. Każdego dnia o godzinie 12.00 będzie ona odtwarzać Hejnał Fromborski z Wieży Wodnej. Jesteśmy przekonani, że ten jubileuszowy upominek przetrwa wiele dziesięcioleci i będzie przypominał wkład HOF w dzieje miasta. Koszt: ok. 15.000 zł. To sporo jak na kieszenie wielu dawnych uczestników Operacji 1001 Frombork. Dlatego zwracamy się do Was z prośbą: pomóżcie nam znaleźć sponsorów tej inicjatywy. Najlepiej, gdyby pochodzili z naszych szeregów.Napiszcie też, czy jesteście gotowi wpłacić na ten cel 150 zł.15 listopada br., podczas spotkania grupy inicjatywnej z władzami Fromborka, zdecydowano również, że:

powstanie plac pamięci HOF. Złożą się na niego plakietki z imieniem i nazwiskiem każdego Honorowego Obywatela Fromborka. Będą one wmontowane na Rynku. Koszt plakietki ok. 50 zł.

w Wieży Wodnej urządzona zostanie stała ekspozycja prezentująca dzieje Operacji 1001 Frombork. Koszty jej organizacji zobowiązał się ponieść właściciel Wieży. Scenariusz ekspozycji przygotują członkowie grupy inicjatywnej, lecz nie bez Waszej pomocy. Prosimy o przysłanie pamiątek: fotografii (z opisem, co przedstawiają), wydawnictw, plakietek itp. Jeśli nie zostaną wykorzystane na wystawie, będą przekazane do Muzeum Warmii i Mazur.Co sądzicie o naszych propozycjach? Czekamy na Wasze listy. Piszcie do nas na adres Urzędu Miasta i Gminy we Fromborku (ul. Młynarska 5a) lub na email: hof@frombork.pl. Telefon/fax w Urzędzie: tel. 244 06 77. W zależności od Waszych opinii podejmiemy ostateczne decyzje najpóźniej do lutego 2009r., o których zawiadomimy. Przewidujemy, że uroczystości z udziałem HOF, odbędą się 2730 maja 2010 roku.Pamiętajcie: było około 3000 HOF! Dotychczas dotarliśmy do 300 bo tylu z nas uczestniczyło w dwóch zlotach. Pomóżcie nam odnaleźć pozostałych. Być może wśród nich znajdą się sponsorzy naszych jubileuszowych inicjatyw. A może tylko zechcą uczestniczyć w spotkaniu z okazji 700lecia Fromborka. Też będziemy im radzi, gdyż każdy HOF jest przyjacielem naszego miasta.C z u w a j!

Za Grupę Inicjatywną

hm. Henryk Leśniowski, HOF