reklama
35
Co jakiś czas pojawiają się informację o próbach zmiany prawa autorskiego z korzyścią dla jednej grupy społecznej.

(http://di.com.pl/tagi/acta)"Jutro Parlament Europejski będzie głosował nad raportem M. Gallo - dokumentem dotyczącym m.in. piractwa w internecie. Przyjęcie tego tekstu może otworzyć drogę do wprowadzenia w całej europie ostrych rozwiązaniach antypirackich, szkodzących tak naprawdę wszystkim internautom." cyt. za DIAutorem/Twórcą jest każdy z Nas ludzi (nawet zwierzęta można by było w niektórych obserwowanych sytuacjach nazwać twórcami/autorami - np. tworzenie narzędzi:).

Jednak próby zmian prawa mają na celu chronić tylko grupę tych "tych co uważają że są lepszymi twórcami niż inni (co jest tylko w świetle nauk kognitywnych [http://pl.wikipedia.org/wiki/Kognitywistyka] subiektywne) - czytaj mających za sobą korporację".

W taki sposób dochodzi do segregacji społeczeństwa (ludzi) na tych co są uprzywilejowanych i tych nieuprzywilejowanych.

Co budzi moje największe obawy to próba wmówienia, że zmiany są robione po to by chronić nas ludzi. A takie uzasadnienia dla przeprowadzanych zmian, nigdy nie są prawdziwe.

Nadmienię tylko, że każde działanie z którego powstaje dzieło (czy to będzie rysunek dziecka, czy dzieło filmowe) jest pochodna innych dzieł. Nie ma żadnego dzieła stworzonego bez pochodnych.

Ewidentnym przykładem tu są np. legendy czy też starożytne mity, historie - na podstawie w/w są tworzone filmy, książki - a czy ktoś zapłacił twórcą tych mitów, legend które wywodzą się w końcu z zachowanych pism czy to na papirusie czy to na skale.cytując za DI:

"La Quadrature du Net namawia do pisania i dzwonienia do europosłów. Zajmuje to zwykle nie więcej niż 5 minut. Dane kontaktowe polskich eurodeputowanych znajdziemy na stronie PE.

http://www.europarl.europa.eu/members/public/geoSearch/search.do?country=PL&language=PLPisanie e-maila oczywiście wymaga czasu. Dzwonienie wymaga nieco więcej chęci i nawet zapłacenia za rozmowę. Warto jednak zauważyć, że tak wygląda cywilizowana walka o prawa internautów.""Ci którzy rezygnują z Wolności w imię bezpieczeństwa, nie zasługują na żadne z nich" Thomas Jeffersonpozdrawiam