reklama
7
DI za Rzeczpospolitą podał, że wg. prawa które obowiązuje w Polsce każdy kto choć raz do roku aktualizuje swojego bloga, stronę www etc. ma obowiązek zarejestrowania swoje strony w sądzie jako czasopismo/dziennik. Czy to nie jakaś paranoja, tysiące czy nawet miliony obywateli teraz zacznie rejestrować swoje strony w sądzie?

Comments

 1. 1

  KrzysztofKotowski 4373 days ago Permalink

  Jeżeli przyjąć za dobrą monetę postanowienie Sądu Najwyższego, to nie tylko różnego rodzaju blogi i fora należy uznać za gazety lub czasopisma. Zaliczyć do tego gatunku należałoby również wszelkie strony internetowe firm, organizacji pozarządowych, szkół jak również oficjalne strony samorządu, parlamentu, ministerstw, agencji rządowych, sądów, itd.

  Rozróżnić przy tym należy rangę aktu wydanego przez SN. Rzeczywiście postanowienie odnosi się jedynie do konkretnej sprawy i nie ma ale tylko teoretycznie mocy wiążącej dla orzecznictwa sądów powszechnych, w przeciwieństwie do uchwały SN.
  Lecz ja gotów jestem założyć się, że od tej chwili każdy sędzia orzekający w sprawach internetowych będzie jednak postanowienie SN przywoływał i ferował wyroki zgodnie z jego duchem.

  MOŻE TRZEBA SIĘ UMÓWIĆ I JEDNEGO DNIA (LUB W CIĄGU JEDNEGO TYGODNIA) ZŁOŻYĆ WSZYSTKIE WNIOSKI O REJESTRACJĘ DO SĄDÓW. ALE BĘDZIE ZAMIESZANIE!
  Ciekaw jestem czy sądy się wyrobią z załatwianiem wniosków? Wówczas będziemy mieli okazję na bieżąco komentować w internecie poczynania sądów.
  Czekam na sygnały: Kto się przyłącza do mego pomysłu? albo tu albo na mojej emalii: koteusz@interia.pl

  P.S.
  Opowiadam się bezwzględnie jako obywatel i dziennikarz za ZMIANĄ PRAWA PRASOWEGO w jak najszybszym terminie i przede wszystkim za zmianami przepisów tej ustawy, zgodnymi z duchem minionej epoki.

  A na zakończenie smaczek z Rzepy (cytat):
  - Jeżeli sądy będą uznawały, że wydawanie serwisu internetowego należy traktować jako wydawanie dziennika lub czasopisma, to każdy obywatel ma moralne prawo zwrócić się do organów administracji publicznej z pytaniem, czy zarejestrowały swoje strony internetowe - zwraca uwagę Piotr Waglowski, autor serwisu VaGla.plPrawo i Internet. Zapytał Komendę Główną Policji, czy zarejestrowała swoją stronę, na której codziennie publikuje wiele informacji o działaniach funkcjonariuszy. Policja odpowiedziała, że nie, bo "prawo prasowe nie przewiduje uznania stron internetowych za dziennik czy czasopismo".

 2. 0

  KrzysztofKotowski 4366 days ago Permalink

  Może jednak zmienią prawo i nie będzie trzeba rejestrowac stron www. Z inicjatywą zmiany ustawy prawo prasowe wystąpił Waldi Pawlak, o czym donosi "Rzepa" z 5.09.2007 http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_070905/prawo/prawo_a_4.html

 3. 0

  antyuser 4365 days ago Permalink

  Na stronie prawo Vagla http://prawo.vagla.pl/node/7447 piszą, że nie trzeba rejestrować. Te inicjatywy to przedwyborcze lepiki na wyborców. Po wyborach będą 'ważniejsze' sprawy :)

 4. 0

  KrzysztofKotowski 4365 days ago Permalink

  ... gdyby rzeczywiście każda strona internetowa była gazetą lub czasopismem, to niezarejestrowanie jej byłoby przestępstwem z art. 45 prawa prasowego. Wprawdzie prowadzący te strony bez rejestracji byliby w dobranym gronie sprawców z prezydentem, premierem, ministrami, posłami, biskupami, pierwszym prezesem SN, prezesem Trybunałem Konstytucyjnego, prokuraturą i policją, ale zgodnie z prawem powinniśmy wówczas na siebie donieść i wzajemnie się pozamykać w więzieniu.

  - mówi w Rzepie (06.09.2007r.) Lech Gardocki, pierwszy prezes Sądu Najwyższego.

  więcej szczegółów: http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_070906/prawo/prawo_a_13.html